“Інвестпроект” від міської ратуші

18 травня відбулося чергове засідання виконкому Коломийської міської ради, на якому серед багатьох питань розглядалося погодження планової мережі закладів освіти на 2016 – 2017 рр. При нормативі в 25–26 учнів – класи більшості шкіл (особливо середмістя) переповнені, що, звичайно, впливає й на якість отриманих знань і несе ознаки перевантаження вчителів. Та, зрозуміло, розв’язати дану проблему без наявності додаткових фінансів (заробітна плата) та матеріально-технічної бази (вільних приміщень) неможливо.

Цікавим виявилось питання і дошкільних закладів. Згідно із нормативами, в молодших групах повинно бути не більше 15, а в старших – не більше 20 дітей. Батьки дошкільнят про таке можуть тільки мріяти. Бо хто не розуміє, що чим менше дітей у групі – тим більше уваги може приділити вихователь вашій дитині, тим більше знань, навиків набуде вихованець. Та, як з’ясувалось, міські дошкільні заклади центральної частини міста теж переповнені. Причому 300 дітей – це мешканці навколишніх сіл, які, відповідно до територіального розподілу, повинні відвідувати заклади за місцем проживання (прописки батьків). Перебування однієї дитини в дошкільному закладі обходиться міському бюджету в 10 000 грн. на рік. А, отже, на 300 дошкільнят з прилеглих сіл, як зауважив голова міста п. Слюзар, витрачається щорічно з кишені платників податків Коломиї 3 млн. грн. Звичайно, це велика сума, і міський бюджет несе додаткові витрати. Та, як наголосив член виконкому В. Пак, «чужих дітей не буває», і місто, витрачаючи ці кошти, може заробити на чомусь іншому. Наприклад, на розпродажу з аукціону комунальної землі. Адже в той же час «інвесторам», які хочуть заробити на продажу коломиянам житлових квартир, комунальна земля в самому середмісті по вулиці Чорновола віддається в оренду задарма, минаючи аукціон. А з такого «ласого шматочка» на аукціоні реально відкласти у коломийський бюджет приблизно 5 млн. грн. Бо саме таку ціну заплачено за земельну ділянку біля старої будівлі колишнього адміністративного корпусу Коломийської ЦРЛ, що теж знаходиться по вулиці Чорновола. А, отже, звідси сумний та сумнівний висновок: «Любим друзям-інвесторам – землю задарма, а на дітях, батьки яких працюють у Коломиї (правда, їхні податки йдуть в район), – суцільна економія». На зауваження п. Пака найгостріше, у властивій йому манері, відреагував секретар Коломийської міської ради Любомир Жупанський. Пролунали звинувачення щодо лобіювання п. Володимиром чиїхось інтересів. Назагал враження про надмірну емоційність «заступників/захисників» очільника міста не покидає мене вже тривалий час.

Зі слів міського голови «понаприймали чужих дітей» завідувачі дошкільних закладів, які формують чергу. Дивна відповідь очільника Коломиї… Чому ж тоді не існує незалежного віддаленого централізованого прийому документів? Адже Ігор Богданович вже 6 років як керує міським бюджетом, досконало вивчив, де можна заробити, а де потрібно витратити кошти, які статті доходів захищені та стабільні, а які непомірним тягарем «лягають» на ваші, коломияни, плечі. Адже незалежний та неупереджений прийом документів сторонньою особою/одиницею/посадою виключить будь-яку корупційну складову щодо можливого прийому наших рідних «чужаків». Дуже добре, що врешті-решт на 6-ому році головування та «доведення недоведеного» існуватиме незалежний ЦНАП, який прийматиме документи бажаючих віддати свою найдорожчу дитину в дитячий заклад міста. Хоча часами, видається, що він, ЦНАП, справедливіше б і землі з комунальної власності розподіляв. А то здебільшого виходить: якщо комусь 3 кв. м на добудову котельні до своєї квартири (що за правилами і повинна мати окреме приміщення для безпеки) чи туалету (для когось це, можливо, й новина, що в більшості квартир у середмісті туалети – надворі) – через аукціон, а «любим друзям» – беріть задарма.

А ще, шановний пане голово! Не забувайте, що з ваших же слів садочки у середмісті переповнені. А от у віддалених районах є можливість дотримати норму кількості дітей у групах, є й додаткові приміщення. Тож давайте «любим друзям-інвесторам» земельні ділянки у віддалених спальних мікрорайонах, де вони достеменно продумають всю інфраструктуру: наявність доріг, шкіл, садочків, парковки, місця для сміттєвих баків (причому огороджених зеленню, а не насильно всунуті комусь під вікно на недопустиму за правилами віддаль менш ніж 20 метрів), поставлять нові підстанції живлення, а не доведуть центральну частину до енергоколапсу, підведуть газ, воду, каналізацію (нову! – а не використають стару 1960-х років, яка ледь витримує в своєму складі ливнівку). Ось це буде найкраща ваша інвестиція в майбутнє нашого міста. Адже в ньому жити вам і вашим дітям.

Олександра БАЗЮК