Хто і навіщо у Коломиї займається вандалізмом?

Кожен з нас хоче жити у культурному європейському місті. Чи є таким Коломия? Неодноразово помічаємо тут пошкодження майна, включаючи архітектурні пам’ятки.

Нещодавно невідомі пошкодили пам’ятник котові Ґудзику у парку ім. Трильовського, який подарував місту кілька років тому місцевий художник та скульптор Олег Лобурак.

“Відкриття пам’ятника котові для мене є символічною подією,- розповідає  митець, – сучасне європейське місто я бачу власне з такими пам’ятниками. Відвідуючи місто Вроцлав у Польщі, я побачив близько 600 пам’ятників, присвячених  казковому персонажу – гномику. І зрозумів: у світі, де ставлять пам’ятники літературним дитячим персонажам, присутня своя магія. Вона створює відчуття легкості та невимушеності. На жаль, для багатьох поважних мешканців Коломия асоціюється з пам’ятниками дуже відомих людей, які навіюють смуток і серйозність. Їм надають великої ваги, але ця вага не завжди сприймається. Дітям чи туристам, навпаки, хочеться чогось оригінального та легкого.

І тому в мене виникла ідея створити такий персонаж, особливо для дітей. Вони сприйняли це досить позитивно. Напевно, на цю ситуацію вплинуло те, що пам’ятник знаходиться не у захищеному місці. Багато молодих людей гуляють, випиваючи алкогольні напої. Скоріше  за все хлопці захотіли щось показати чи доказати дівчатам. Це – звичайне хуліганство та відсутність культури. Наприклад, в Ужгороді стоять пам’ятники літературним героям, і ніхто їх не нищить. А ми тільки цьому вчимося. Я сподіваюся, що у майбутньому такий пам’ятник стоятиме в центрі міста з відповідним освітленням та з бронзи.  І всі будуть їхати у Коломию подивитись на кота Ґудзика, який даруватиме хороший настрій та допомагатиме в реалізації бажань”.

Але на цьому вандали не зупинились. Недавно невідомі  понищили лавку на місцевому озері.

Минулі роки також відзначалися черговим вандалізмом. Ми всі пам’ятаємо такі події, як осквернення пам’ятних хрестів та сплюндрування польського цвинтаря. Подібну ситуацію можна було спостерігати і на Єврейському цвинтарі.

Також де-не-де можна помітити і нанесений на будівлях напис “АУЕ ФАРТУ МАСТИ”, який належить кримінальній організації А.У.Е (“Єдиний Арештантський Уклад”). Про  вандалізм та причини його прояву, ми вирішили розпитати начальника Коломийського відділу поліції Остапа Білейчука.

“Якщо говорити про вандалізм, на даний момент у нас відкриті провадження по трьох справах:  пам’ятника кота, лавки  та польський  цвинтар. У перших двох випадках винних осіб ми ще не знайшли, але щодо третього, то є вже визначене коло підозрюваних. Це неповнолітні особи, які хотіли похизуватись один перед одним тим, хто швидше витягне хрест. Ми не можемо притягнути їх до кримінальної відповідальності, оскільки підозрювані не досягли  відповідного віку. Тому нести відповідальність будуть батьки. З ними ми провели профілактичну роботу. Зараз молоді люди знаходяться у нас на обліку. Але там не все так просто. Виникають певні протиріччя і з сусідніми мешканцями, які у зв’язку з своїми переконаннями не хочуть, щоб там знаходився цвинтар. Представникам польської громади ми розповідали про потребу захисту, тобто встановлення камер. У такому випадку легше буде розпізнавати людину.

Якщо говорити про єврейський цвинтар, то це було дрібне хуліганство. Ми знаємо хто це зробив, але не змогли доказати вину.

В першу чергу, всі ці дії слід кваліфікувати як хуліганство. Переважно це роблять молоді люди, які вживають наркотичні засоби та алкогольні напої. Зараз це робити стало набагато легше. Ті ж самі наркотики не складно в наш час приготувати вдома чи придбати на вулиці. Тому для ще ефективнішої роботи міська влада виділила нам додаткові кошти на встановлення сім відеокамер спостережень, які ми поставимо у місцях великих скупчень людей. Це  центральна частина міста, паркові зони та автостанція. Це будуть якісні камери, основна функція яких полягатиме у розпізнаванні людей.

Щодо написів – переживати взагалі не варто. У нашому місті таких організацій немає. Це звичайна дурість.

В Коломиї я працюю з 2010 року, побувавши на різних посадах. Вандалізм був завжди. Були різні ситуації. Наприклад, нищили пам’ятник Степану Бандері або пам’ятник героям Визвольного руху на вул. Чорновола. Насправді таких ситуацій було досить багато. Загалом рівень злочинності впав, якщо порівнювати теперішній рік навіть з тим самим  2010, тобто менше вчиняють тяжких та особливо тяжких злочинів”.

АВТОР: Соломія МАРДАРОВИЧ

ФОТО: Андрій КАНЯ