Гвардія Папи Римського – найменша армія у світі

6 травня, вже традиційно протягом п’яти століть, складала присягу на вір­ність найменша у світі армія – швайцарська гвардія Папи Римського.

Ця дата вибрана не випадково, адже саме у цей день у 1527 році під час захоплення й пограбування Риму (“SaccodiRoma”) військами Священної Римської імперії Карла V загинуло 147 гвардійців, рятуючи життя Папи Климента VII.

Від того часу новообрані жовніри у пам’ять про своїх загиблих побратимів складають присягу в День швайцарської гвардії.

Потребу в постійному війську мав Папа Юлій ІІ, не лише відомий покровитель мистецтва, але й понтифік-войовник, під час служіння якого точилися постійні війни (1503 – 1513). Імператор Карл V і французький король, мусульманські пірати і правителі міст-держав тодішньої Італії – всі вони хотіли підпорядкувати собі Святий Престіл. Запросивши до себе на службу 150 гельветських гвардійців (повна назва – лат. CohorspedestrisHelvetiorum a sacracustodiaPontificis – Піхотна когорта швайцарців священної охорони Римського Папи), влаштував для них прийом 22 січня 1506 року. Ця дата вважається днем створення гвардії.

Нерідко гвардійці воліли загинути, ніж здатися, при тому, що воювали вони не за свою країну чи володаря, а за “зарплатню”. Саме тому їх часто наймали для особистої охорони європейських монархів.

Наші дні

Як відомо, тепер Швайцарська Конфедерація не бере участі в збройних конфліктах через свій офіційний нейтральний статус. На початку XIX ст. країна відмінила військову найману службу за межами Швайцарії. Також у 1970 р. Папа Павло VI, який хотів показати миролюбне обличчя церкви, розпустив всі військові формування. Хоча й гвардійцям вдалось зберегти свої посади, та все ж зброю у них відібрали, окрім алебард та шпаг. Однак прикрий випадок, що стався з понтифіком Іваном Павлом ІІ у 1981 році, коли на нього був вчинений замах, привів до того, що ватиканським солдатам зброю не лише повернули, але й оновили сучасною вогнепальною.

Натепер папська гвардія, а це 110 – 140 жовнірів – це справжнє військове формування, в обов’язки якого входить охорона життя Папи Римського, його супровід, стереження кордонів Ватикану, співпраця з антитерористичними організаціями.

Цьогоріч присягу склало 40 нових рекрутів: четверо італійською мовою, 23 – німецькою й 13 – французькою, хоча офіційною мовою гвардійців є німецька. Від цього року діє нова модель школи новобранців, відтепер хлопці мусять проходити ще спеціальне кількамісячне навчання у Швайцарії в рамках підготовки співробітників поліції в центрі кантону Тічіно. Двір Сан Дамазо у ватиканському палаці, де проходять урочисті приношення присяг, й цього року був переповненим чиновниками Ватикану, політиками, військовими та родичами нових охоронців Папи.

Франціск звернувся до ново­обраних: “Щороку ви відновлюєте болючу пам’ять відомих подій “пограбування Риму”, коли швайцарські гвардійці мужньо захищали Папу жертвою свого життя. Сьогодні ви теж покликані до цієї героїчної жертви. Але й інша ваша пожертва не менш важка – це служіння могутності віри, і сила вашої віри. Ви покликані бути сильними і мужніми, підтримуєтеся вірою в Христа і його словом порятунку. Ваша присутність в Церкві, ваше важливе служіння Ватикану – це можливість рости, як хоробрі “солдати Христа”.

Суворий відбір

Величезна відповідальність лягає на плечі гвардійців. Тому й не дивно, що до лав армії Папи Римського відбирають найкращих. Охороняти главу Католицької церкви мають право лише громадяни Швайцарії й виключно католики. Хлопці мусять пройти обов’язкову чотиримісячну службу в армії з сертифікатом про зразкову поведінку, мати повну середню освіту та рекомендації від світських та духовних влад. Зріст рекрутів повинен бути близько 180 см, довге волосся, вуса та бороду носити заборонено. На службу приймають неодружених віком від 18 до 30 років, мінімальний термін служби – 2 роки, максимальний – 25. Одружитися гвардійці можуть тільки з католичками, але мусять мати спеціальний дозвіл, три роки служби за плечима й чин капрала.

Окрім заробітку в 1300 євро без оподаткування, гвардійцям надане повне забезпечення та безкоштовне житло на перший рік служби. Але майбутні переваги для гвардійців куди більші, ніж фінансова сторона. Перспектива навчання в престижних університетах під час служби та серйозні рекомендації опісля відкривають двері для кар’єрного росту.

Форма від Мікеланджело?

Гвардійці Папи Римського – це справжня візитівка Ватикану. Окрім обов’язків охорони та супроводу Папи по цілому світі, солдати ще мусять фотографуватися з туристами, але розмовляти з ними заборонено. Кольорова форма папських жовнірів привертає увагу і є однією з найбільш фотографованих у світі.

Існує легенда, що форма зшита за рисунками італійського художника епохи Відродження Мікеланджело Буонаротті, хоча історичних свідчень, які б це підтвердили, немає. Інші джерела свідчать, що дизайн та кольорове вирішення повсякденної та парадної форми розроблені одним із командирів гвардії у 1914 році.

“Паломники і туристи мають можливість зустрітися з вами, – сказав Папа Франциск для новобранців, – вони пишаються, виявивши у вас, поряд з врівноваженістю, точністю і професіоналізмом, також щедре свідчення християнства і святості життя. Нехай це буде вашою першою заклопотаністю”.

Ірина МИХАЛКІВ-ВИННИК, Швайцарія