Чи буде скорочення в Коломийській ЦРЛ? Ціна питання – 30 мільйонів

Понад 200 жителів Гвіздця і навколишніх сіл у неділю, 8 березня, вийшли на мітинг проти так званої оптимізації в сфері охорони здоров’я, яка мету має начебто благородну – зекономити кошти, а насправді, переконані люди, просто обмежить доступ жителям майже 20 населених пунктів до медичних послуг. Люди запідозрили, що чиновники знову, не порадившись із ними, братимуться за скорочення. Тому і вирішили зібратися, щоб заявити, що лікарня їм потрібна. У цей же день в Отинії також зібралося понад 500 жителів містечка, вже вдруге за минулий тиждень, щоб отримати пояснення, чому в лікарні планують масові скорочення.

Найбільше людей дивує, що у громади ніхто не питав, ніхто не радився. Через відсутність інформації шириться багато чуток, і не зрозуміло, що відбувається.

–          Нас завжди влада запевняла, – вигукували люди, – що хвилюватися не потрібно, що скорочення – не означає, що людей завтра викинуть на вулицю, що якщо забирають ліжкомісця, то натомість відкривають додатково щось більш корисне. За рахунок цих зекономлених грошей люди будуть мати безкоштовно медикаменти, доброякісне харчування і обслуговування. І коли повірили чиновникам, маємо доволі сумну картину: поки люди мовчали, у Гвіздці, наприклад, зі 100 ліжкомісць спочатку 20 скоротили, наступного року ще 15, і ще, потім скоротили всю хірургію, закрили операційне відділення, лікаря-хірурга в нас немає, немає анестезіолога і багатьох інших потрібних фахівців.

–          Є питання політики, а є питання побуту, – каже депутат райради Андрій Палій. – Навколо Гвіздця біля 20 населених пунктів із трьох районів, тамтешні люди завжди лікувалися у Гвіздецькій районній лікарні, бо їм ближче сюди звертатися, ніж у свої райцентри. Чомусь усі розрахунки в Києві роблять, не враховуючи специфіку регіону, вважають, що лікарня тільки для жителів Гвіздця і ближніх сіл Коломийського району. Але хтось же подавав дані до столиці. І виходить, що спочатку скорочують відділення, а потім кажуть, що нема пацієнтів, а потім закривають лікарню.

Селищний голова Отинії Володимир Кінащук розповів, що в неділю, на зустрічі з громадою, керівництво РДА пояснило, що нема коштів утримувати такий заклад в Отинії, треба скорочувати кількість ліжкомісць та відділ хірургії, таким чином зекономлені кошти зможуть додати на утримання онко- і тубдиспансерів, яким теж не достатньо фінансування з Києва.

–          Тепер лікарня переповнена, – пояснив пан Володимир, – бо в нас лікуються люди з понад 29 навколишніх сіл, а якщо скоротити кількість місць до 40, як пропонують керівники, то це буде великою незручністю й небезпекою, бо до хірурга доведеться добиратися 33 або й більше кілометрів. На зустрічі зійшлися на тому, що поки що скорочень не буде, вивчатимуть питання, надіються на субвенцію з держбюджету.

Жителі Отинії на форумах та в соціальних мережах пишуть, що треба кричати ґвалт, бо таким способом закриють лікарню.

–    Ситуація незабезпеченості коштами однакова для всієї галузі охорони здоров’я, – пояснює заступник голови Коломийської РДА Любов Михайлишин. – Проблема не стосується лише Отинійської чи Гвіздецької лікарні, вона стосується усіх медичних закладів району. А те, що Отинія говорить мовою ультиматуму, а не здорового глузду, не призведе до покращення ситуації. Галузь недофінансовують, починаючи з 2005 року. Виходячи з фінансової можливості нашого бюджету, ми самі порятувати ситуацію не можемо.

Заступник голови районної ради Михайло Угорський так оцінив ситуацію: «Скорочувати чи ні – це компетенція ЦРЛ, яка є розпорядником коштів відповідно до чинного законодавства. Раніше було так, що районна рада дотувала медицину, минулого року виділили для цього 12 мільйонів, однак все одно не вистачало. Цього року лікарні фінансують шляхом прямих трансфертів із Києва, де за відповідною формулою розраховують суму фінансування відповідно до кількості жителів. Тож за розрахунками Міністерства охорони здоров’я виходить, що Центральна районна лікарня використовує забагато коштів. На сесії районної ради у лютому було повідомлено, що ЦРЛ вистачає виділених коштів приблизно на сім з половиною місяця. Потрібно приблизно 30 мільйонів на зарплату й енергоносії.

Виходить так, що штат працівників Коломийської ЦРЛ не відповідає державним вимогам і спроможності держави забезпечити коштами. Дилема між медициною і владою в межах міста й району на сьогодні не розв’язана. Уже прийшов лист на звернення депутатів районної ради до Кабміну й профільного міністерства, там відповідь – коштів на місцеву медицину в держави більше, ніж виділили, немає. Керівництво лікарні має приводити свої штатні одиниці відповідно до фінансування. Силами міста й району цю проблему не вирішити.

Постає запитання, чи зможе лікарня звільнити стількох працівників, щоб зекономити понад 30 мільйонів гривень?

Заступник головного лікаря Петро Лесів розповів, що за Отинійську лікарню вирішувати вони не можуть, бо фінансування її не відбувається через Коломийську ЦРЛ. А от Гвіздецьку, яка залежить від центральної лікарні, таки, очевидно, чекають скорочення витрат.

–          Плану реорганізації, – каже він, – поки ще немає, але іншого виходу, крім скорочень, не бачимо. Ми подамо план, який затвердить голова райдержадміністрації, поки що ми організовуємо наради з керівниками, будуть круглі столи, аж тоді врешті буде відомо, як діяти.

Проте у громад Отинії і Гвіздця план є. Люди кажуть, що коли їхньою думкою й надалі зневажатимуть, приїдуть мітингувати вже у Коломию.

Коломия новини