Багатоповерхові лабіринти комунальної революції

До 1 липня в Україні має завершитися так звана житлово-комунальна революція. Усі багатоквартирні будинки повинні вийти з-під опіки міського «Житлоінфоцентру» та перейти в приватну власність їх мешканців. З цього часу самі люди будуть вирішувати як управляти своїм будинком, що робити з дахами, трубами, прибиранням, каналізацією, під’їздами та підвалами.

Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» допускає два можливих варіанти розвитку подій – хороший та поганий. Перший – це коли мешканці певного будинку є активними та відповідальними. Вони створюють ОСББ, обирають голову, платять йому заробітну плату, а він займається проблемами утримання будинку. Шукає відповідну фірму та фахівців, які обслуговуватимуть будинок, або організовує самих мешканців для проведення таких робіт, пише “Дзеркало Коломиї”.

Другий варіант – коли мешканці пасивні і так і не змогли створити ОСББ. В такому разі на початку липня міська рада проведе конкурс і сама призначить для будинку обслуговуючу компанію. З великою ймовірністю це буде дещо реформоване комунальне підприємство «Житлоінфоцентр». І судячи з того як іде процес створення ОСББ у Коломиї, саме другий варіант буде більш поширений. А якщо так, то по суті нічого кардинально у нашому місті в комунальній галузі не зміниться.

[pull_quote_right]Станом на сьогодні процес створення ОСББ у Коломиї йде дуже повільно та зі скрипом. Об’єднання співвласників створені тільки у 91 будинку, переважно у новобудовах.[/pull_quote_right]

Станом на сьогодні процес створення ОСББ у Коломиї йде дуже повільно та зі скрипом. Об’єднання співвласників створені тільки у 91 будинку, переважно у новобудовах. Основна частина житлових будинків міста, а це 500, ще на черзі. Чудовою ілюстрацією того, як важко проходить у Коломиї комунальна революція, є той факт, що за минулий рік було створено тільки одне ОСББ, та й то із великими проблемами та конфліктами. Зараз це ОСББ судиться із міською радою за землю. Справа в тому, що будинок на Валовій місто у приватну власність мешканцям передало, а прибудинкову територію, тобто землю біля будинку було продано.

За словами Світлани Сенюк, радника міського голови Коломиї з питань створення ОСББ, є декілька причин чому реформа у нашому місті втілюється так повільно. Найперше – це недосконала та нечітка законодавча база. Наприклад в законі чітко не виписана процедура передачі будинку з балансу міста на баланс ОСББ. На сьогодні керуються старою процедурою, однак вона не завжди враховує теперішні реалії.

Іншою проблемою є питання передачі землі та прибудинкової території.

– Місто, – каже пані Світлана, – може безкоштовно передати ОСББ землю під будинком та прибудинкову територію, однак для цього потрібен документ, який би підтверджував, що земля дійсно закріплена за певним будинком. Часто таких документів немає чи вони втрачені. Їх потрібно відновлювати, а це процедура платна. У міському бюджеті на це кошти не передбачено, адже там вважають, що платити мають мешканці будинку. Ті в свою чергу вимагають цього від влади.

Ще одна проблема, яка стоїть на перешкоді, – це норма закону, що скасувала зобов’язання міської влади зробити капітальний ремонт будинку перед тим як передавати його у приватну власність ОСББ. Як каже радник міського голови, ця норма є об’єктивною, адже місцевий бюджет такого навантаження не витримав би. ОСББ – це приватна власність, і влада не зобов’язана нічим тут допомагати. Єдиний шлях покращити стан будинку та виконати капітальні роботи – це ґранти спільної програми Європейського Союзу та ПРООН. В таких ґрантах 50% всього проекту фінансує ЄС, 45% місто і тільки 5% – це кошти мешканців. Однак такі ґранти змогли отримати тільки 6 коломийських ОСББ.

Нещодавно у Коломиї відбувся семінар з реалізації проектів ЄС та ПРООН

Нещодавно у Коломиї відбувся семінар з реалізації проектів ЄС та ПРООН

Самі коломияни сприйняли це дуже негативно, адже житловий фонд міста у доволі проблематичному стані, і тепер усі діряві дахи, проржавілі труби та інші проблеми лягають на мешканців будинку. А це доволі великі фінансові витрати. Часто на зборах мешканців виникає запитання: а де ж ці гроші, які люди сплачували усі ці роки, і категорично відмовляються створювати ОСББ без попереднього ремонту будинку.

Ну і звичайно, не можемо не згадати за пасивність самих коломиян. В дуже небагатьох будинках є достатня кількість ініціативних людей, які готові брати на себе відповідальність. Є випадки коли мешканці бралися за створення ОСББ, але запалу та взаєморозуміння вистачило тільки на одне зібрання. Хоча, як зазначає Світлана Сенюк, з початку року активність мешканців міста збільшилася, і чим ближче буде дата 1 липня, тим більше коломиян все-таки наважиться на створення ОСББ.

А що ж буде після 1 липня? Це питання цікавить усіх коломиян. Хто спромігся створити ОСББ, той самостійно шукатиме фірми чи фахівців, які будуть готові обслуговувати будинок. Вони зможуть звернутися як до «Житлоінфоцентру», так і до приватних компаній. Старші люди, як показує досвід, більш схильні співпрацювати із Житлоінфоцентром, молодь закликає шукати йому альтернативу та нових постачальників послуг.

Для тих ж будинків, де ОСББ створено не буде, міська рада проводитиме конкурс. Хто його виграє, той і буде управляти будинком. До конкурсу будуть допускатися фірми, які мають відповідну техніку та дипломованих спеціалістів. Переможця визначатиме спеціальна комісія, куди будуть входити посадовці із Ратуші та депутати міської ради. Головними критеріями для визначення переможця буде наявність техніки та цінова пропозиція.

На сьогодні головним претендентом на перемогу у таких конкурсах є комунальне підприємство «Житлоінфоцентр». Його директор Василь Михайлищук підтвердив, що підприємство братиме участь в конкурсі і переконаний, що має суттєві переваги над приватними компаніями. За його словами, тільки у цього підприємства є відповідна техніка, всі належні дозволи і ліцензії та кваліфіковані спеціалісти. Тільки маючи такий-от повний комплекс, можна утримувати будинок в належному стані. Наявність власної техніки – продовжує пан Михайлищук – робить послуги комунального підприємства дешевшими. В той час як будь-яка управляюча компанія буде збільшувати вартість послуг на суму своєї зарплати.

Хоча «Житлоінфоцентр» у Коломиї монополіст, у нашому місті активно розвиваються і приватні управляючі компанії. Керівник однієї з таких компаній Назар Федорук пояснив, що відмінність між ЖЕКом і управляючою компанією в тому, що ЖЕК сам собі замовляє і сам виконує роботи.

«Це робить його монополістом, і ціни на свої послуги він встановлює сам, часто необґрунтовано. Управляюча компанія працює іншим чином. Вона займається виключно юридичною та організаційною роботою, а всі послуги замовляє у інших компаній – каже Федорук. – Це дозволяє, по-перше, оперативніше працювати, по-друге, знаходити кращу і якіснішу послугу і, по-третє, маневрувати на ринку».

«Чисто управляюча компанія добра ще й тим, – продовжує він, – що люди чітко знають, скільки і за що заплатять. Тобто тарифи прості і прозорі. Ми укладаємо договір, у якому чітко написано, які саме роботи і які послуги хочуть мешканці, і тільки за них вони платять. Якщо компанія не надала послугу або зробила це неякісно, голова ОСББ може не підписати акт виконаних робіт і не заплатити їй. А у випадку з ЖЕКом ніхто не знає навіть, скільки він заробляє», – каже пан Назар.

До кого звертатися із співпрацею, звичайно. будуть вирішувати коломияни. Скажемо тільки, якщо старше покоління більш схильне і далі працювати із комунальним підприємством, то молодь шукає нових постачальників послуг.

Віктор ФІТЬО