Гаряче, гаряче сміття і не тільки…

Вже декілька років не вщухають баталії навколо коломийського сміттєзвалища. 50 років мешканці району Косачівки, Канади вимушені жити по сусідству з вельми небезпечним полігоном.

Через відсутність твердої, цементної основи полігону продукти розпаду ТПВ просочуються глибоко в землю і розносяться ґрунтовими водами далеко навколо території. Саме тому вода в сусідніх криницях стала непридатною для вживання: ні для пиття, ні для прання білизни.

Два роки тому мешканці цих мікрорайонів перекрили довезення на полігон львівського сміття, одночасно вимагаючи звернення від міської влади до Коломийської районної ради з проханням виділити в районі земельну ділянку під новий полігон.

Для себе ж просили: провести водопостачання та водовідведення мікрорайону, відремонтувати дорогу Шарлая, пустити рейсовий автобус, відновити освітлення вулиць. Адже роки вони змушені жити поруч зі сміттям, яке завозять з віддалених куточків цілого району.

Однак міська рада обмежилась тим, що підсипала дорогу колотим щебенем, який за рік розлізся по узбіччях, знову оголивши старі вибоїни і перетворивши дорогу в «коломийське сафарі».

Освітлення відновили на невеликому проміжку. Приватні автоперевізники (інших, комунальних, в місті немає)  відмовились їхати й розбивати ходову автобусів на злощасних «колдобоїнах». Правда, для повного щастя мешканцям розрівняли ділянку під футбольне поле і поставили дитячий майданчик.  Адже ціна землі навколо сміттєзвалища не  така вже й велика, коломийські забудовники її й даром не візьмуть.

А найголовнішого - звернення міського голови до районної ради з проханням виділення подалі від людських осель земельної ділянки під новий полігон – годі було й чекати. Не хоче міська влада розлучатись з таким «цікавим об’єктом», як сміттєзвалище. І це не дивлячись на те, що ТзОВ «Колокомунсервіс» (приватна організація, що дістала монопольне право зберігати наше з вами сміття) порушив закони України «Про відходи», «Про охорону навколишнього природного середовища». Адже не збудував в свій час цементну основу полігону, не обгородив сіткою полігон, щоб не розносились вітром поліетиленові пакети, не встановив вагу для зважування завантажених машин, навіть не уклав з міською радою договір оренди земельної ділянки під  сміттєзвалище і, відповідно, не сплачує в бюджет міста жодних коштів, окрім ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) для не більш як десятка працюючих. Та й то тільки в тому випадку, якщо вони – мешканці міста.

А отже, міська влада зацікавлена в розташуванні сміттєзвалища на території міста і відпустити його, полігон, на територію району і не думає! І жодного звернення до Коломийської районної ради з цього приводу не було і не буде. А прохання мешканців мікрорайонів Канади та Косачівки про водопостачання та водовідведення  - проігноровано.

Однак нещодавно стало відомо, що деякі  мешканці цієї частини міста знову заблокували вивіз сміття. Правда, вимоги їхні зовсім ніби вже й не стосувались  міської влади, а блокували тільки потрапляння на полігон сміття з району. При цьому ширились чутки, що саме я стала ініціатором блокади!

Так-от, хочу запевнити всіх коломиян та мешканців району, що вивіз сміття повинен відбуватись щоденно, відповідно до укладених договорів. Адже Коломийський район – це не чужі нам люди. Та й саме в районі, в селі Корнич, знаходиться станція з очистки стічних вод цілої писанкової Коломиї.  А міська влада разом з районною повинні все-таки сісти за стіл переговорів і вирішити проблему: якщо не виділення  ділянки на території Коломийського  району, то бодай побудови сміттєсортувальної лінії на існуючому полігоні.

Адже тоді велика частина вторинної сировини, яку сьогодні вивозять невідомі суб’єкти ромської зовнішності, місто зможе продавати і заробляти в бюджет кошти. А органічну частину відходів потрібно утилізувати відповідно до санітарних вимог законодавства. Звичайно, що сміттєсортувальна лінія – це ще не сміттєпереробний завод. Але то вже зовсім інша історія…

АВТОР: Олександра БАЗЮК