Чому не варто пити антибіотики при грипі чи застуді. Поради для коломиян

Ще у 1928 році Флемінг відкрив перший антибіотик-пеніцилін, який врятував людство від жахливих захворювань під час війни. Сьогодні ж ми маємо змогу користуватися широким спектром препаратів, які є хімічно синтезовані, удосконалені та більш специфічні. Та чи є вони дієвими?

На жаль, за останніми даними ВООЗ антибіотики стають менш ефективними, адже у бактерій виробилася резистентність (стійкість) до них. Бактерії стають нечутливими до препаратів через неправильне їх застосування.

У світі відзначають тиждень правильного використання антибіотиків 12-18 листопада, але саме зараз у Коломиї оголосили карантин. Люди часто займаються самолікуванням, не розуміючи природи захворювання.

Перш за все, використовують антибіотики для лікування будь-якої хвороби. Проте не варто так поспішати, а краще запам’ятати декілька простих правил поводження з антибіотиками, які кожен з нас повинен дотримуватися:

Не призначайте самі собі лікування. Адже ви не знаєте, що саме спричинило захворювання: бактерія чи вірус. Відповідно лікування буде різним.

Не застосовуйте антибіотики для лікування грипу чи застуди. Саме ці захворювання є вірусними, а антибіотики допомагають при бактеріальних інфекціях.

Не скорочуйте курс антибіотиків. Дуже часто пацієнт нехтує зазначеним терміном прийому антибіотиків, який виписав лікар. Коли хворому стає краще, то відразу припиняє прийом антибіотиків, не закінчивши курс. Цими діями ми "допомагаємо" бактеріям набути резистентності.

Не можна передавати антибіотики, які у вас залишилися після лікування, своїм друзям чи колегам, бо у них схожі ознаки захворювання. Ви не знаєте напевне, яка бактерія викликала захворювання у ваших знайомих, тому антибіотик може не подіяти і тільки ускладнить ситуацію.

Не використовуйте антибактеріальне мило для щоденних потреб. Мило з вмістом антибіотика вбиває всі бактерії на ваших руках, у тому числі і корисних мешканців вашої шкіри.

Не використовуйте антисептики для рук, які містять антибіотики. Зараз досить популярно носити в сумці чи в рюкзаку маленьку баночку антисептику. Проте найкращим та перевіреним засобом – мити руки звичайним милом.

Антибіотики мають різний механізм руйнування бактерії: одні впливають на клітинну стінку, інші – на внутрішні механізми тощо. Після дії антибіотиків чутлива бактерія гине, проте здатна передати інформацію про антибіотик іншим бактеріям. Передача відбувається завдяки генам – ген стійкості до антибіотиків. Ген поглинається живими бактеріями та передається наступному поколінню при розмноженні. Саме так ми отримуємо популяцію супербактерії.

Супербактерії резистентні до відомих медицині антибіотиків, тому захворювання, викликані ними, немає чим лікувати. Найвідоміша супербактерія – золотистий стафілокок, який є резистентним до великої групи антибіотиків. Зараз все більшої стійкості набувають кишкові бактерії через зловживання антибіотиками.

Важливим питанням є надмірне використання антибіотиків у тваринництві. Наявні антибіотики в кормі для тварин, а також у саме м`ясо додають протимікробні препарати, щоб не зіпсувалося при перевезенні. Заборонити їх варто, проте тварини також хворіють і помирають, що зашкодить бізнесу. Кількість антибіотиків можна зменшити, щоб не збільшувати кількість резистентних мікроорганізмів.

Фармакологічні компанії працюють над альтернативою антибіотикам, наприклад, бактеріофаготерапія. Інші намагаються винайти нові види антибіотиків. Проте скільки коштуватимуть та чи будуть вони ефективні – це питання часу.

АВТОР: Ірина РОГОЗІНА

Читайте також: Коли приймати і чим запивати: основні правила прийому ліків.

Економимо ваш час: підписуйтеся на наш канал у Телеграмі – там публікуємо тільки 2-3 найважливіші новини за день!