ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

20 жовтня — Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози

Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок, хоча хворіють ним також і чоловіки. За даними Національного канцер-реєстру, минулого року діагноз раку молочної залози встановили у 14 170 українців: 14 057 жінок та 113 чоловіків. Кожного тижня близько 110 українців помирає від раку молочної залози, інформує МОЗ, пише Дзеркало медіа. Рак молочної залози: Хто в групі ризику Найвищі показники захворюваності на рак молочної залози — серед українок віком понад 60 років, хоча вже з 30 років істотно частішають випадки захворювання. Кожній четвертій жінці рак грудей діагностують уже на ІІІ–ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується. Важливо: рак виліковний за умови його виявлення на I стадії — у 95% жінок, на II стадії — у 80%, на III стадії — у 50% жінок. Ви перебуваєте в групі ризику, якщо у вас: - родичі першої лінії (мама, бабуся, сестра, тітка) хворіли на рак грудей; - не було вагітностей та пологів чи ви вперше завагітніли у 30 років і старше; - більше 40 років; - рано почалась менструація — у віці до 12 років; - пізно почалась менопауза — після 55 років; - безперервне вживання гормональних контрацептивів протягом тривалого часу, а також гормональної замісної терапії у менопаузі; - цукровий діабет; - гіпертонічна хвороба; - надмірна вага та ожиріння; - раніше був рак грудей або рак яєчника Ви також у групі ризику, якщо курите, зловживаєте алкоголем чи перебуваєте під вливом радіації. За статистикою, 21% усіх випадків смерті від раку молочної залози у світі спричинено вживанням алкоголю, зайвою вагою і ожирінням, а також фізичною інертністю. Симптоми раку молочної залози Рак молочної залози на ранніх стадіях (І-й і ІІ-й) протікає безсимптомно і не завдає болю. Привернути увагу мають дуже хворобливі місячні, болі в молочних залозах. Симптоми, що дають підстави запідозрити рак молочної залози: - прозорі або кров’янисті виділення з грудей; - втягнення соска у зв’язку з проростанням пухлини у шкіру; - >зміна кольору або структури шкіри грудей (набряк, збільшення або зменшення розмірів); - ущільнення або новоутворення у молочних залозах; - ерозії, кірочки, лусочки, виразки в зоні соска, ареоли; - збільшення пахвових або надключичних лімфовузлів. Профілактика раку молочної залози Для запобігання раку молочної залози важливо дотримуватися здорового способу життя (відмовитись від куріння, алкоголю, регулярно займатися фізичною активністю і підтримувати нормальну масу тіла), а також вчасно проходити огляд лікаря: - мамолога — не рідше одного разу на 1–2 роки; - жінкам старше 50 років — щодва роки проходити мамографічні обстеження.
Проконсультуйтеся зі своїм лікарем щодо того, як часто вам потрібні профілактичні огляди — це залежить від вашого віку та факторів ризику, які можуть вплинути на розвиток раку.
Також усім жінкам старше 20 років варто щомісяця самостійно обстежувати молочні залози. У разі будь-яких змін у молочних залозах негайно зверніться до свого лікаря! Читайте також: У Коломиї жінки можуть безкоштовно обстежитися на мамографі на рак молочної залози